Články

5. Ako ušetriť na provízii (a hypotéke) 2x ?

Provízia býva obvykle 3 až 6 % z hodnoty nehnuteľnosti, čiže v závislosti od ceny to môže byť suma 2 000 Eur ale aj neuveriteľných 6 000 Eur! Práve túto nemalú čiastku vieme ušetriť, ak sa rozhodneme kúpiť nehnuteľnosť bez realitnej kancelárie. Kúpou nehnuteľnosti BEZ REALITKY a BEZ PROVÍZIE máme hneď od začiatku nižší dlh.

1974
Prejsť na článok
 
 
 

4. Znalecký posudok - časť B

Ak zvažujeme spolupracovať s realitkou a chceme poznať výšku provízie, vieme si ju overiť dvoma spôsobmi:

  • provízia = rezervačný poplatok alebo záloha na byt (dom), ktorá je platená na účet realitky
  • provízia = rozdiel medzi všeobecnou hodnotou nehnuteľnosti a kúpno-predajnou cenou

Vypracovanie znaleckého posudku umožní objektívne určiť kúpno-predajnú cenu nehnuteľnosti aj BEZ REALITKY a bez platby vysokej provízie.

2138
Prejsť na článok
 
 
 

3. Znalecký posudok bytu a domu. Čo získame vypracovaním znaleckého posudku ?

Kľúčovým faktorom pri kúpe alebo predaji nehnuteľnosti je pre obe zúčastnené strany – Kupujúceho i Predávajúceho, kúpno-predajná cena. Kým Predávajúci chce predať svoj byt alebo dom čo najdrahšie a môže cenu nadhodnotiť (obvykle o 10% aj viac), Kupujúci chce zasa zaplatiť čo najmenej, preto sa snaží cenu znížiť. Aká je skutočná cena našej nehnuteľnosti, ktorú chceme ponúknuť na predaj ? ... 

... Aktuálny znalecký posudok je výborný podporný a informačný nástroj pri predaji našej nehnuteľnosti BEZ REALITKY a BEZ PROVÍZIE. Výhodou pre kupujúceho je jeho následné využitie pri čerpaní hypotekárneho úveru na kúpu našej nehnuteľnosti.

2580
Prejsť na článok
 
 
 

2. Kto platí realitke províziu a prečo ? Bez provízie alebo s províziou ?

Bežnou praxou sa stalo, že provízia je pripočítaná k cene nehnuteľnosti a v skutočnosti ju celú zaplatí Kupujúci. Je to nelogické a nefér, ale na realitnom trhu to funguje aj takto. Argumentom realitiek aj samotného Kupujúceho je, že neplatí províziu ale rezervačný poplatok, ktorý je súčasťou ceny. Ďalším z argumentov môže byť, že BEZ REALITKY by sa k tejto konkrétnej nehnuteľnosti Kupujúci nedostal.

 

2538
Prejsť na článok
 
 
 

1. Ako správne napísať inzerát nehnuteľnosti ?

Ukážme si ako odštartovať úspešný predaj nášho bytu alebo rodinného domu bez realitky, teda bez platby provízie. Vytvoriť zaujímavý inzerát zvládne takmer každý. Ako na to? Je to jednoduché. Inzerát by mal obsahovať okrem povinných dôležitých informácií o nehnuteľnosti aj príbeh. Nebojme sa, nie je dôležitá ani jeho dĺžka a ani zápletka. Cieľom je poukázať na jeho vlastnosti, ktoré môžu znamenať určitú výhodu oproti inej podobnej ponuke.

2380
Prejsť na článok